To jest zalążek artykułu
Pliki #
Nazwa pliku może składać się z dwóch części. Jego nazwy właściwej oraz rozszerzenia. Rozszerzenie w systemie Windows informuje o typie/formacie pliku (np. JPG jako typ graficzny czy TXT jako typ tekstowy) i ma za zadanie ułatwić przypisanie danego pliku (jego typu) do programu, który jest wstanie odczytać ten plik. Rozszerzeń plików jest niezliczenie wiele, bo każdy twórca oprogramowania może stworzyć własny format. W systemach takich jak Linux rozszerzenie nie jest wymagane, tam pliki są przetwarzane w inny sposób.
Nazwa pliku może być niemal dowolna jednak, niektóre systemy komputerowe mają pewne ograniczenia np. w możliwości stosowania niektórych znaków w nazwie. Część systemów rozróżnia również wielkość znaku w pliku i np. w Linuxie plik „dokument.txt” i DOKUMENT.txt to dwa różne pliki podczas gdy w systemie Windows np. przy próbie kopiowania jeden plik nadpisałby drugi (gdybyśmy na to pozwolili).
Czego unikać w nazwach plików/katalogów #
W nazwach plików czy pojedynczych katalogów należy unikać znaku lub /. Te znaki bowiem służą do separowania katalogów. Np. zmiana nazwy pliku 0001.txt na 0001.txt za pomocą Total Commandera spowoduje utworzenie katalogu 000 i wrzuceniu do niego pliku 1.txt, a w systemie DOS (lub wiersz poleceń) nie będzie to nawet możliwe, tak samo jak w Windows.